I když je léčba rakoviny v Česku na vysoké úrovni, nemocných stále přibývá. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je stárnutí populace, ale také to, že mnozí často podceňují preventivní lékařské prohlídky.
Rakovina je v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí, hned po srdečních chorobách. Každý rok je zhoubný nádor diagnostikován více než 87 000 pacientům a 27 000 onkologických pacientů na tuto nemoc umírá. Počet pacientů s karcinomem bude s největší pravděpodobností narůstat. Kromě stárnoucí populace jsou důvodem i špatné životní návyky a nedostatečná prevence.
Smutné světové prvenství
Celkově se nádorová onemocnění podílí na 27 % všech úmrtí v Česku. Ženy jsou podle statistiky nejvíce ohrožené rakovinou prsu, muži zase bojují s rakovinou prostaty a varlat.
Světové prvenství držíme ve výskytu zhoubných nádorů ledvin a močových cest. Mezi další častá onemocnění patří karcinom plic, u něhož stoupá počet nemocných zejména u mladších žen, které kouří. Kuřáci tvoří 70 % pacientů s rakovinou plic a ve skupině nádorových onemocnění tvoří největší zastoupení ve smrtelnosti.
Češi by měli zpestřit jídelníček
Nedostatek pohybu, nadváha, nepřiměřený stres, kouření i nadměrná konzumace alkoholu se řadí mezi rizikové faktory. Česko drží také světové prvenství ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva, a to u žen i mužů. Ročně lékaři diagnostikují 8 000 nových případů. Na vině je špatná skladba jídelníčku, v němž často chybí vitaminy a vláknina, převažují naopak tučná, smažená jídla, uzeniny a přemíra alkoholu.
Prevence může zachránit život
Muži, ale i ženy by měli po padesátce absolvovat každé dva roky vyšetření tlustého střeva a konečníku. Podle průzkumu farmaceutické firmy Sanofi a agentury Millward Brown ale celá čtvrtina mužů na tuto prohlídku k lékaři nedorazí. A myslet by měli i na vyšetření prostaty. Jen 26 % mužů dochází na preventivní vyšetření, které může odhalit alespoň nějaký druh rakoviny. Češky jsou přitom až dvakrát zodpovědnější než Češi. Onkologickou prohlídku absolvuje více než polovina žen alespoň jednou za rok.
Protonová radioterapie
Protonová radioterapie je účinná, přesná a šetrná léčba rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Díky přesnému zacílení protonového paprsku přímo do nádoru se výrazně snižuje riziko vzniku nežádoucích účinků. Tím dává protonová léčba šanci žít kvalitní život i po onkologické léčbě. Protonová radioterapie je vhodná pro léčbu rakoviny prsu, prostaty, plic, hlavy a krku, vybraných orgánů zažívacího traktu a jater, centrální nervové soustavy, maligních lymfomů a některých druhů rakoviny u dětí.
Protonové centrum úspěšně léčí rakovinu už 13 let
Protonové centrum v Praze patří ve svém oboru ke světové špičce a už od roku 2012 zásadním způsobem přispívá k léčbě nádorových onemocnění. Využívá k tomu jednu z nejperspektivnějších metod 21. století – protonovou terapii.
Největších úspěchů se Protonovému centru daří dosahovat v léčbě karcinomu prostaty v tzv. krátkém režimu. Právě v léčbě rakoviny prostaty má v celosvětovém srovnání nejlepší výsledky na největším souboru pacientů. Protonová léčba má vysokou účinnost — dokáže úspěšně vyléčit až 97 % pacientů s karcinomem prostaty nízkého rizika a více než 90 % pacientů se středně rizikovými nádory prostaty.
Úspěšnost a přínos protonové terapie potvrzuje kromě počtu spokojených pacientů také skutečnost, že je hrazena všemi českými zdravotními pojišťovnami. Ovšem pro pomoc sem přicházejí i pacienti ze zahraničí. Protonové centrum v Praze má totiž skvělé renomé po celém světě a s léčbou některých vybraných diagnóz má vůbec největší zkušenosti.